امروز: شنبه 22 مرداد 1401 برابر با 13 آگوست 2022

یادداشت ها

یادداشت ها (53)

سه شنبه, 27 آذر 1397

هفت روز: اکبرمقدسی// مدتیست که شهرستان نکا به حالت«استندبای» به سر می برد، تنها فعالیتهای شهرداری این شهر قابل توجه بودکه چند وقتیست که ان هم متوقف شده است.
شش ماه از حضور عبدالجواد توحیدی مقدم در این شهرستان بعنوان فرماندار می گذرد. بنظر می رسد طی این شش ماه شهرستان حالت خواب و بیدار را سپری می کند.

چهارشنبه, 28 شهریور 1397

باید وارد شد، مرز، مکان و زمان نمی شناسد، اینجا عشق تقسیم می‌کنند، خانه‌هایی در روستاهای مازندران که علم عزاداری امام حسین و یاران با وفایش را سال‌ها است برپا نگه داشته‌اند و با مهربانی و خلوص نیت، درب خانه‌هایشان را برای عزاداران حسین(ع) باز گذاشته‌اند.

به گزارش ایسنا مازندران، عزاداری سید و سالار شهیدان، در میان تمام ایرانی‌ها مازندرانی‌ها موج می زند و در این میان همه در تلاشند تا با هر چیزی که دارند خود را به این خاندان کرم، متصل کنند.

پنج شنبه, 17 اسفند 1396

ونوشه” پژمرد ( در اندوه درگذشت استاد محمدصادق اسحاقی گرجی)

یادداشت// محمدعلی تقی زاده پاسندی..

در تکاپوی بهار بودیم و دلخوش به دیدن شکوفه های “ونوشه”، در آستانه ی نوروز. گمان نمی کردیم در دل یک روز ابری که “وارش” با موسیقی آرامش، بر بام خانه ها نوید روزهای خوب را می دهد، خبر مرگ ونوشه ای اولین خبر صبحگاهی مان باشد : استاد محمدصادق اسحاقی گرجی صبح امروز درگذشت

چهارشنبه, 24 آبان 1396

خبر زلزله که آمد، دلمان هم لرزید، 7.3 ریشتر بود و شوخی نبود، دیار قهرمانان و غیورمردان! زیباتر و دیدنی تر از طاق بستان و باغ گل و کوهها و چشمه سارهایت، این روزها صبر و استقامتت دیدنی است.

آوای خزر - آزاده بابانژاد : خبر از زلزله بود و "زلزله" ای به پا کرد، کرمانشاه لرزید و سابقه نداشت که چنین زلزله ای را شاهد باشد، دلمان لرزید که خبر پر از اندوه بود و تصاویر اولیه حکایت از واقعه ای تاسف برانگیز داشت، دیار استقامت و غیرت! نمی خواستیم صبح دوشنبه 22 آبان خبر از کشته و مصدوم شدن شمار زیادی از هموطنانمان بر اثر زمین لرزه را بشنویم و آن تصاویر دلخراش را ببینیم اما شنیدیم و دیدیم و با گریه های مردمانت گریستیم.

به گزارش مهروان خبر/ به بهانه برگزاری یادواره شهدای تخریب شمال کشور‌، با محوریت سردار شهید محمد رحیم بردبار- فرمانده تخریب لشکر 25 کربلا، که در نکا برگزار می شود مروری کنیم بر زندگی سردار شهید محمد رحیم بردبار.....

ای عروج کردگان وادی عشاق داغ هجران شما حرارتی است که از دیدگان ماجاری است.

باتوجه به بحران های اخیر در استان مازندران و طوفان و بارش برف نابهنگام آسیب زیادی به محصولات زراعی در استان وارد شده است.

یکی از محصولات حایز اهمیت که استان مازندران دومین صادره کننده در این بخش در کشور است مرکبات است که در حال حاضر باغداران به دلیل نابسامانی ها در قیمت ها و حضور واسطه گران با خسارات زیادی مواجه شده اند.

پنج شنبه, 04 آذر 1395

عزاداری در روستاهای قدیم..به قلم: محمود محمدی

ازاخرین باری که تاسوعا و عاشورا را در خرم چماز بودم نزدیک 35 سال میگذرد.آنموقع هم فصل پاییز بود و ولیک و کاندس های جنگل ها هنوز نرسیده بودند..از قدیم رسم بود که روستاهای خرم چماز و بند بنی و کرک تج و رمدان خیل با هم مراسم میگرفتند. روز هشتم محرم از روستاهای بند بنی و کرک تج( الان شده گرگ تج) و رمدان خیل می آمدند خرم چماز. روز نهم میرفتند بند بنی و روز دهم کرک تج و روز یازدهم رمدان خیل. از صبح زود جنب جوش مراسم شروع میشد. یا برای استقبال و یا برای رفتن به روستاهای میزبان.

پنج شنبه, 04 آذر 1395

آشنایی مختصر با روستای پاسند در هزارجریب نکا/ به قلم : محمدعلی تقی زاده پاسندی..

ابن اسفندیار، طبرستان را بخشی از ناحیه ی وسیعی به نام "فرشواذگر" دانسته است:«حدّ فرشواذگر آذربایجان و سر و طبرستان و گیل و دیلم و ری و قومش و دامغان و گرگان باشد و اول کسی که این حد پدید کرد منوچهر شاه بود و معنی فرشواذ آنست که باش خوار اَی عِش سالماً صالحاً . بعضی از اهل طبرستان گویند که فرشواذ جر را معنی آنست که فرش هامون را گویند، واذ کوهستان را و گر [ به معنی جر] دریا را یعنی پادشاه کوه و دشت و دریا، و این معنی محدثست و متقدمان گفته اند به حکم آنکه جر به لغت قدیم کوهستان باشد که برو کشت توان کرد و درختان و بیشه باشد سوخرائیان را در قدیم لقب جر شاه بود یعنی ملک الجبال . و مازندران محدث است به حکم آنکه مازندران به حدّ مغربست و به مازندران پادشاهی بود چون رستم زال آنجا شد او را بکشت. منسوبان این ولایت را موز اندرون گفتند به سبب آنکه موز نام کوهیست از حدّ گیلان کشیده تا به لار و قصران که موزکوه گویند همچنین تا به جاجرم یعنی این ولایت درون کوه موزست»[1]

یکشنبه, 30 آبان 1395

پیکرحاج محمدعلی قاسمی طوسی پدرسردارشهید طوسی، درآئین باشکوهی، تشییع شد/حسینی بود ودرچهلمین روز شهادت اباعبدالله الحسین (ع)، درخاک آرام گرفت.

حاج محمدعلی قاسمی‌طوسی پدر شهیدان محمدحسن«قائم‌مقام لشکر ۲۵ کربلا»، محمدابراهیم و محمدحسین، که چندی پیش براثرعارضه مغزی دربیمارستان بستری بود صبح روز جمعه دعوت حق رالبیک گفت وصبح امروز یکشنبه مصادف بااربعین حسینی باحضور مسئولان استانی وشهرستانی از روبروی سپاه ناحیه نکا تا میدان جانبازان تشییع شد وآیت الله طبرسی- نماینده ولی فقیه درمازندران برپیکرش نمازخواند ونهایتأ پیکر او در گلزار شهدای روستای طوسکلای شهرستان نکا آرام گرفت و به آغوش گرم 3 فرزند شهیدش، پیوست.

بهای امنیت.

نوشته شده توسط منتشرشده در یادداشت ها
یادداشت به بهانه ششمین یادواره شهدای حاجی محله و 35 تن شهید مدافع حرم به قلم آژاده بابانژاد
برای هر چیزی بهایی است، اگر آن چیز آنقدر مهم باشد که بهای آن دیرتر پرداخت شود و یا اصلا پرداخت نشود؛ شاید دیگر به هیچ بهایی نمی‎توان آن را به‌دست آورد، برای هر جامعه‎ای مهمترین شاخصه وجود «امنیت» است و به‎راستی که برای امنیت در سرزمین آریایی ایران، بهای سنگینی پرداخت شده و برای حفظ آن نیز همچنان باید هزینه کرد!
صفحه1 از4

آخرین اخبار

حالت های رنگی