امروز: چهارشنبه 08 تیر 1401 برابر با 29 جون 2022

شاعری/چند جوان مازندرانی با دیدن «پایتخت» به هویت خود افتخار می‌کنند؟

  • شنبه, 11 فروردين 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دست‌اندرکاران پایتخت طرحی نو را ارائه دهند/چند جوان مازندرانی با دیدن «پایتخت» به هویت خود افتخار می‌کنند؟

عضو خانه ملت این سؤال را مطرح می‌کند که به‌راستی سریال پایتخت چه تأثیری برای مازندران دارد و چند جوان مازندرانی با دیدن این سریال، به هویت خود افتخار می‌کنند؟

!به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سریال پایتخت 5 به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه‌کنندگی الهام غفوری در نوروز 97 پخش خود را آغاز کرده است، این سریال هرچند مخاطبان زیادی را پای تلویزیون کشانده و به قول همین دوستان بازیگر، موجبات خنده و شادی مردم را فراهم کرده است؛ اما برای برخی بینندگان نه‌تنها موجبات شادی را به ارمغان نیاورده بلکه سبب دلخوری و انتقاد شده است زیرا آنها معتقدند که این سریال به بهای تمسخر و ساده‌لوح انگاشته‌شدن مردمان مازندران تمام شده است و قابل اغماض نیست.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  و در واکنش به سریال پایتخت 5 می‌گوید: سریال پایتخت 5 همانند سال‌های گذشته با هدف جلب مخاطب و گذران اوقات فراغت مردم در حال پخش است اما فرهنگ غنی، فاخر و بی‌بدیل مازندران را به سخره گرفته است.

علی‌محمد شاعری با بیان اینکه در سریال پایتخت، مازندرانی‌ها افرادی ساده‌لوح که هر نوع سوءاستفاده‌ای بتوان از آنها داشت؛ معرفی شده‌اند، می‌گوید: قسمت‌های پخش‌شده سریال پایتخت 5، این موضوع را القا می‌کند که مردم مازندران دور از مدنیت، سطحی‌نگر، عقب‌مانده، دنیاندیده و در زبان عامه «خارج‌نرفته»، ساده‌لوح و ناآشنا به فناوری‌ها و علوم و فنون روز هستند.

وی با اشاره به اینکه مازندران افتخار تقدیم 10 هزار شهید را به انقلاب اسلامی در دفاع از حریم ولایت و اهل بیت(ع) دارد، اظهار می‌دارد: شاید مسؤولان صدا و سیما و هنرمندان آن فکر می‌کنند فداکاری‌های بی‌نظیر مردم مازندران در ادامه راه امام، ولایت و شهیدان نیز از سادگی‌های اهالی این خطه بوده است؟!

عضو خانه ملت می‌گوید: مازندران دارای فرهنگ غنی و فاخر و بزرگان و پیشتازان علم و فرهنگ از جمله علامه حسن‌زاد آملی، شهید هاشمی‌نژاد، شهید طوسی، شهید حاج بصیر و ابن شهرآشوب و نام‌داران بسیاری در علم، فرهنگ، هنر و ورزش است اما در سریال پایتخت طوری به مردم معرفی می‌شوند که گویا یک فرد عاقل در این دیار یافت نمی‌شود و همه مردمان آن ساده و بدوی بوده و حتی با امکانات روز آشنایی ندارند!

شاعری می‌افزاید: لهجه و گویش مازندرانی همانند بسیاری از لهجه‌ها و گویش‌های کشور دارای جذابیت‌های خاص خود است و باید متذکر شد این لهجه اساطیری همان گویشی است که فردوسی در شاهکار خود آن را ستوده و نیما یوشیج آن را در اشعار خود به‌کار برده و شعرهای زیادی را به همین گویش و لهجه سروده است.

وی می‌افزاید: به تمسخر گرفتن این لهجه و گویش برای خنداندن مردم به‌دور از کار حرفه‌ای است، شخصیت‌های این سریال که شماتیک همه مردم مازندران هستند؛ به گونه‌ای معرفی شده‌اند که حتی از اداره ابتدایی‌ترین امور جاری زندگی خود عاجز هستند و به‌طور کلی تنها برای خنداندن و مسخره‌کردن مناسب هستند.

عضو مجمع نمایندگان مازندران این سؤال را مطرح می‌کند که چرا در سریال پایتخت به فرهنگ، آداب و رسوم، اساطیر و تاریخ، شجاعت و گشاده‌دستی مردم و آثار تاریخی و باستانی این استان توجهی نشده و تنها از هر ابزاری برای خنداندن استفاده شده است؟ و این چه بدعتی است که مردمانی اصیل و نجیب را با محتوای از درون تهی تا حد شخصیت‌های ساده لوح تنزل دهیم! و آیا به‌راستی اگر چنین ساختار و محتوایی برای دیگر قومیت‌های ایرانی ساخته می‌شد با همین نجابت مردم مازندران مواجه بودیم؟

این نماینده مجلس با بیان اینکه پیام‌های اعتراضی فراوانی در این مدت به بنده رسیده است، اظهار می‌دارد: همین واکنش‌های اقشار مختلف، مرا بر آن داشت تا به‌عنوان نماینده مردم و عضو خانه ملت، از فرهنگ اصیل و ناب مازندرانی دفاع کنم و بازگوکننده اوج عزت و احترام مردمانی از جنس مهربانی و صفا در این دیار باشم.

وی این نکته را مورد تأکید قرار داد که تولید برنامه‌های شاد و مفرح برای ایجاد نشاط و شادابی در جامعه یکی از رسالت‌های صدا و سیما است اما نباید بگذاریم که این شادی‌ها به بهای توهین و تمسخر به قومیت‌ها تمام شود، صدا و سیما نباید اجازه دهد که لهجه و فرهنگ مردم مازندران و سایر استان‌ها برای خنداندن مخاطبان به‌کار گرفته شود، زیرا راه‌های زیادی برای شاد کردن مردم وجود دارد و باید از آنها بهره جست که قطعاً از عهده کارگردانان و نویسندگان کشورمان  برمی‌آید.

شاعری با بیان اینکه صدا و سیما به فرموده امام امت باید یک دانشگاه برای ارتقای فرهنگ باشد، معتقد است که سریال پایتخت به‌جای اینکه در راستای ارتقای فرهنگی و حمایت فرهنگی باشد؛ به‌سمت تهاجم فرهنگی در قبال مردم مازندران پیش رفته است.

عضو خانه ملت این سؤال را مطرح می‌کند که به‌راستی سریال پایتخت چه تأثیری برای مازندران دارد و چند جوان مازندرانی با دیدن این سریال، به هویت خود افتخار می‌کنند؟!

شاعری در پایان می‌گوید: صبر و نجابت مردم مازندران حدی دارد، اگر قرار است سریال دیگری با همین نام در قسمت‌های بعدی ساخته شود، از دست‌اندرکاران آن انتظار داریم که طرحی نو دراندازند و مردمان مازندران همیشه سرافراز را با نگاهی هوشمندانه‌تر و هنرمندانه‌تر و همراه با احترام در فضایی شاد و مخاطب‌پسند، معرفی کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مصاحبه ها
بازدید کد خبر: 3319

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

حالت های رنگی