امروز: چهارشنبه 08 تیر 1401 برابر با 29 جون 2022

زیبایی جنگلهای هیرکانی مرا به خود کشاند/محیط بانی عشق می خواهد.

  • چهارشنبه, 26 آبان 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پیرمرد به زحمت به عصایش تکیه زده، روی صندلی می نشیند،نگاهش را به سمت ما می کند و مچ پای راست خود را با دست نشان می دهد.می گوید از سال 56 این زخم را به یادگار دارم و بعد از چهار بار جراحی هنوز با عصا باید راه بروم.

سیدعلی نوری اومالی متولد 1327 روستای اومال شهرستان نکا که پدر چهارپسر ویک دختر است.

نوری می گوید که یکی از دوستانم که در سپاه دانش بود، برایم از زیبایی های جنگل های منطقه هزارجریب تعریف می کرد. زیبایی های وصف نشدنی از جنگل های هیرکانی‌مرا واداشت تا چندین بار همراهش به این مناطق بروم. طبیعت زیبا هزارجریب سبب شد علاقه ام به محیط زیست بیشتر شود. برای شکاربانی درخواست دادم ،بعد از انجام مصاحبه به استخدام کانون شکار و صید درآمدم.

سال 1349 شروع خدمتم را از منطقه لاریم ساری شروع وحدود سه ماه در این منطقه فعالیت کردم.دراین منطقه صیادان با روش سالیک اقدام به صید بی رویه ماهی می کردند. بعد از آن به میانکاله رفتم که در آن جا زمین خواران زمین ها را شخم می زدند. در آن روزها حدود 12، 13 کیلومتر را پیاده روی می کردیم و در کوله پشتی مان فقطه تکه نان همراه داشتیم. وقتی شب به پاسگاه بر می گشتیم، تا صبح نگهبانی می دادیم که زمین را شیار نزنند.

حدود 20شبانه روز در میانکاله می ماندم. بعد از اینکه به خانه برمی گشتم با نگاه پر از حرف های نگفته همسرم و نگاه فرزندانم که چه بسا مرا با عموی خود اشتباه می گرفتند مواجهه می شدم. از سال 1350 در آشوراده مشغول و حدود 2 سالی در آن جا فعالیت کردم. از سال 1352در اداره کل در بخش صدور پروانه و شکار فعالیت کردم.

اواخرسال 56 نزدیک تحویل سال بود، طی ماموریتی که به کلینجانرستاق رفته بودیم با شکارچیان درگیر شدیم که به شکار قرقاول پرداخته بودند. من سوار موتور بودم و سعی می کردم مانع فرار آن ها بشوم. شکارچیان که سوار برماشین بودند با سرعت به سمتم آمدند.صدای فریادم بلند شد.بی انصاف ها پایم را شکسته بودند.از روی موتور به زمین افتادم و چیزی بعد آن به یاد ندارم تا اینکه پدرم را بالای سرم در بیمارستان دیدم.بعد از اینکه پای سمت راستم آسیب دید با پست محیط بان راننده دوباره به بهشهر رفتم وتا سال 1374 در آن جا خدمت کردم.

اواخر سال 1375پاسگاه محیط بانی در نکا افتتاح شد و بعنوان محیط بان فعالیت کردم تا اینکه در سال 1377با حکم سرمحیط بانی لائی تا سال 1380 و پایان بازنشستگی ام خدمت کردم.

از ماموریت های شبانه روزی خود در فصل گاوبانگی می گوید که در منطقه وشوا کوه در روستای زروم چادر می زدیم، زمانی که صدای بانگ مرال را می شنیدم برایم لذت بخش بود طوری که خستگی کار را فراموش می کردم.

از ماموریت خود در آشوراده صحبت به میان می آورد، سال 1351 فصل پائیز بود و ساعت 9 شب، تاریکی همه جارا فرا گرفته بود، به همراه مامور شیلات و یکی از مامورین ژاندرمری در حال گشت زنی در دریا بودیم. هوا طوفانی شد، طوری که نمی توانستیم قایق را هدایت کنیم. قایقمان وسط دریا سرگردان بود و نمی دانستیم قایقمان کجا هست.

از فاصله دور نور کم رمقی دیده می شد به سمت نور پارو زدم تا اینکه حدود ساعت 4 صبح به نقطه نورانی که صیدگاه ترکمن ها بود رسیدیم. خسته و گرسنه بودیم حدود 3،4 ساعتی در آن جا استراحت کردیم.درآن هوای طوفانی قایقمان به داخل آب رفته بود و دچار خرابی شده بود. از بین ما سه نفر فقط من به شنا وارد بودم،در آن هوای سرد به داخل آب سرد رفتم و آب قایق را خالی کردم و دو نفر دیگر داخل قایق نشستند.من شنا کنان از صیدگاه ترکمن تا آشوراده حدود 10.11 ساعت قایق را هل دادم.وقتی به آشوراده رسیدیم حدود 8 شب بود. رنگ صورتم زرد و شبیه میت شده بودم. بعد از آن روز دچار بیماری کلیوی شدم و هنوز بعد از چندبار جراحی نتوانستم سلامتی ام را بازیابم.

نوری می گوید،یک محیط بان بایدبازبان خوش ورفتارمودبانه بامتخلف برخورد کندو با حرف های خود شکارچی راقانع کند که حیات وحش برای همگان است.درچند موردبا شکارچی درمورد اهمیت حیات وحش صحبت کردم،طوری که شکارچی درجلوی چشمانم تفنگ رابوسیدوشکار راکنارگذاشت.

در پایان می گوید،حدود 15 سالی بازنشسته شده ام ولی فرزندان پسرم، علی رغم علاقه به محیط زیست هیچ یک نتوانستند جذب این سازمان بشوند و این که در این سال ها برای دفاع از محیط زیست با جان و دل خدمت کرده ام. ازمدیران کنونی می خواهم به وضعیت بازنشستگان توجه بیشتری شود و گرد فراموشی را از روی ما بزدایند.

مصاحبه از زهرا رمضانی- کارشناس روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مصاحبه ها
بازدید کد خبر: 2549

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

حالت های رنگی