امروز: چهارشنبه 08 تیر 1401 برابر با 29 جون 2022

رضایی/ آموزش وارتقای مهارت شاغلان یکی ازسیاست های آموزش فنی و حرفه ای است .

  • دوشنبه, 08 شهریور 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

ریاست مرکز فني و حرفه اي نكا در گفت وگوئی گفت: این مرکز با آموزش سالانه بيش از 2100 نفر در 8 کارگاه آموزشی صنعت ساختمان، برق صنعتی، جوشکاری، رایانه، PLC، کشاورزی، جوش آرگون و خدمات آموزشی در بیش از 23 حرفه آموزشی ارائه آموزش می نماید و اين مرکز آموزشی در حال حاضر دارای 180 کارآموز در رشته های فوق می باشد.

مسلم رضائي تصريح كرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای از سازمانهای تاثير گذار در تربيت نيروی انسانی است و اکثر فارغ التحصيلان دانشگاهی برای تکميل مهارتهای خود به اين مجموعه مراجعه می کنند.

وي با بيان اينکه تقويت اموزشهای فنی و حرفه ای يک ضرورت انکار ناپذير است گفت : با توسعه علوم و پيشرفت تکنولوژی نياز جامعه نيز تغيير کرده است و آموزش فنی و حرفه ای نيز در بروز نمودن تجهيزات و دانش مورد نياز مخاطبان اقدامات لازم را انجام داده است .

وي خاطرنشان كرد: با توجه به شرايط ويژه و منحصر به فرداين شهرستان و ميزان بالاي بيكاري آن، فراهم كردن زمينه‌هاي توسعه آموز شهای فنی وحرفه ای از قابليت‌ها ضروری این منطقه است .

رياست مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهید رجائي نكا تأکید کرد: آموزش های فنی و حرفه ای می توانند با ایجاد فرصت های شغلی در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی قدم های موثری را بردارند و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

مسلم رضائي گفت : آموزشهای فنی و حرفه ای در مرکز ثابت ، آموزشگاههای فنی و حرفه ای آزاد ، زندان باز ، جوار کارخانجات ، آموزش های روستائی ، آموزش در صنایع ، كمپ ها ترك اعتياد و جوار دانشگاهها ارائه می شود .

رضائي، با اشاره به بخشي از متقاضيان مراكز فني و حرفه اي کهاز دانشگاههاي فارغ التحصيل مي‌شوند ، افزود  40 درصد کارآموزان مركز فني وحرفه‌اي نكا فارغ التحصيلان دانشگاهي می باشند .

رضائي بابيان وضعيت اشتغال مهارت آموزان اين مركز بيان داشت :‌ 33 درصد از متقاضيان به دنبال كسب مهارت براي اشتغال ، 33 درصد كارآموزان دانشجو ، 15 درصد افراد شاغل ، 14 درصد افراد بيمه بيكار و 5 درصد از افراد خانه دار هستند كه از آموزشهاي اين مركز بهره مند مي شوند.

وی اظهار داشت : در پنج ماه نخست سال جاری تعداد 424 نفر در مرکزثابت بمدت 68 هزار نفر ساعت موفق به گذراندن دوره های مختلف آموزشی شدند که 40 درصد خانم ها و 60 درصد آقایان بوده اند .

وی با اشاره به اينكه 25 درصد ازاين كارآموزان داراي مدرك تحصيلي ليسانس هستند تصریح کرد : فراگيري رشته هاي ارائه شده توسط اين مركز هيچ محدوديتي براي افراد ندارد و تمامي رد ه هاي سني با هر مدرك تحصيلي مي توانند آموزشهاي مورد علاقه خود را به طور رايگان فرا بگيرند .

وی یادآور شد: این مرکز در پنج ماهه اول سال جاری 451 نفر در رشته های صنعت ، خدماتی ، و کشاورزی به مدت 178 هزار نفر ساعت در زندان ، كمپ هاي ترك اعتياد ، صنایع و صنوف و در سطح روستاها و کانون اصلاح و تربیت نكا آموزش دیده اند و 80 درصد آنان موفق به اخذ گواهینامه مهارت شدند.

وی گفت: سه محور اصلی آموزش فني و حرفه اي را ، آموزش هاي پيشرفته مربيان ،تجهيز كارگاههابه ابزار استاندارد و پيشرفته و جذب بيشتر كارآموزان برشمرد و تصریح کرد: بيش از 100 دوره آموزشي در طول يك سال گذشته در زمينه صنعت ، خدمات ، كشاورزي و فرهنگ وهنر انجام شده كه 70 دوره در مركز ثابت ، 28 دوره در روستا ها و 10 دوره در کانون اصلاح و تربیت به افراد فاقد مهارت ارائه شده است .

رییس مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهید رجائي نكا گفت : آموزش و ارتقای مهارت شاغلان یکی از سیاستهای آموزش فنی و حرفه ای است .

وی تاکید کرد : در سال اقتصاد مقاومتي ، اقدام و عمل در نظر داریم با تجهیز کارگاه ها ، نوسازی و تجهیز کارگاههای آموزشی ، سطح کمی و کیفی آموزشها را ارتقاء داده و به سمت مهارت های منجر به ایجاد اشتتغال رفته و زمینه اشتغال مولد و پایدار را برای جوانان عزیز فراهم آوریم.

مسلم رضائي ارائه آموزش های مهارتی به تمام اقشار جامعه را از وظایف و رسالت سازمان فنی و حرفه ای برشمرد و گفت: يكی از راه هكارهاي جلوگيري از ارتكاب مجدد جرم و ايجاد اشتغال پايدار پس از آزادي از زندان توانمندسازی زندانیان در فراگیری مهارت ‌های فنی و حرفه‌ای در دوران محكوميت مي باشد .

وي ادامه داد : زندان فقط محل تحمل کیفر مجرمان نیست بلکه باید زمینه رشد و فعالیتهای مختلف علمی و آموزشی را برای همه آنان فراهم نمود.

این مقام مسئول  از آموزش 48 نفر از زندانیان زیر 18 سال در کانون اصلاح و تربیت شرق مازندران در چهار ماه اول سال جاری خبر داد و گفت :‌ بازگشت افراد داراي مهارت هاي فني به زندان بسیار کمتر از افرادی است که هیچگونه مهارتی ندارند .

وی اظهار داشت :این آموزش ها در حرفه های رایانه ، برق ساختمان در کانون اصلاح و تربیت از آموزشهای فنی و حرفه ای بهره مند شده اند .

رییس مرکز فنی وحرفه ای نكا گفت : با برگزاری مرحله شهرستانی هفدهمین دوره مسابقاتملی مهارت 13 جوان ماهر نكايی به مرحله استانی راه یافتند.

رییس این مرکز گفت : در راستاي ايجاد فرصت و امكان تبادل اطلاعات فني و حرفه اي و رقابت سالم بين جوانان ، مرحله شهرستانی هفدهمین دوره مسابقات ملی مهارت با حضور 74 تن از جوانان ماهر و علاقمند شهرستان در 25 ارديبهشت ماه سال جاری همچون سنوات گذشته برگزار ‌شد.

در پایان این مرحله 13 نفر از شركت كنندگان در 11 رشته برای شرکت در مرحله استانی مسابقات پذیرفته شدند .

مسلم رضائي اظهار داشت: این جوانان پس از موفقیت در مرحله استانی به اردوهای آماده‌سازی برای اعزام به مسابقات کشوری فراخوانده می‌شوند و با حساسیت بیشتری آموزش‌های تکمیلی فنی و مهارتی داده می‌شود تا بتوانند در مسابقات کشوری مقام کسب کنند و در صورت موفقیت در مرحله کشوری به مسابقات جهانی 2017 ابوظبي اعزام می‌شوند.

مسلم رضائي گفت : رهگیری وضعیت اشتغال مهارت آموختگان از جمله برنامه های سند راهبردی مهارت و فناوری است که با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی کلیه مهارت آموختگان قبول شده در مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی صورت می گیرد و در معنای کلی به منظور بررسی وضعیت ایجاد اشتغال مهارت آموختگان انجام می شود.

رییس مركز فني و حرفه اي نكا از رهگیری 280 نفر مهارت آموخته نكايی در 24  دوره آموزشی در سال ۹۴ خبر داد .وی بیان این خبر اظهار داشت : در سال ۱۳۹۴ برای 280 نفر از مهارت آموختگان مرکز فنی و حرفه ای نكا رهگیری اشتغال انجام شده است که از این تعداد قریب به 72 نفر مشغول به کار شده اند.

رضائي جمع کارجویان در این دوره ها را 63  نفر عنوان کرد و افزود: در رهگیری صورت گرفته از وضعیت اشتغال این افراد، 45 نفر به خاطر کمبود فرصت شغلی وعدم وجود سرمایه کافی و 18 نفر به دلیل پایین بودن دستمزد،ضعف آموزش مهارتی وعدم رغبت به شغل پیشنهادی تاکنون موفق به اشتغال نشده اند.

وی ضمن اعلام اینکه ۲0 درصد اشتغال یافتگان مرتبط با دوره های آموزشی گذرانده شده مشغول بکار شده اند تصریح کرد، رشته های برق و جوشکاری بیشترین میزان اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند.

وي افزود: طبق رهگیری صورت گرفته،تعداد 28 نفر از مهارت آموختگان قبلاً شاغل بوده اند،که هدف آنها تکمیل مهارت و فراگرفتن حرفه های جدید بوده و نفر غیر کارجو ازقبیل: دانشجو،دانش آموز، سرباز و خانه دار یا افرادی بوده اند که تمایلی به کار نداشته اند.

عضو كارگروه اشتغال شهرستان نكا وضعیت تعداد ۴۵ نفر از افراد رهگیری شده را نامشخص اعلام کرد و خاطر نشان ساخت: با توجه به اینکه مهمترین عامل بیکاری نیروی کار در شهرستان نكا کمبود فرصت های شغلی و نبود سرمایه کافی شناسایی شده است ، بهبود فضای کسب و کار ، اعطای تسهیلات اشتغال زایی کم بهره و بلند مدت در بخش صنعت و بخش مشاغل خانگی می تواند بهترین راهبرد در بهبود وضعیت اشتغال باشد.

رياست مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهید رجائي نكا آموزشگاه های آزاد را یکی از بازوان قدرتمند سازمان فنی و   حرفه ای دانست و اظهار داشت :34 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد با 63 مربي در شهرستان نكا در بخش خصوص مشغول ارائه آموزشهاي مهارتي به متقاضيان مي باشند.

وی با اشاره به نقش مهم بخش خصوصی در اجرای آموزشهای فنی و حرفه ای اشاره داشت و گفت : در یک سال گذشته تعداد 1197 نفر در 112 دوره آموزشي بمدت 220 هزار نفر ساعت در آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در بخش خصوصی تحت پوشش آموزشهای فنی و حرفه ای قرار گرفته اند.

رضائي افزود : در پنج ماهه نخست سال جاري 44 مورد بازرسی از آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای شهرستا ن های نكا انجام شده است .

 رضائي افزود : در راستاي کيفيت‌ بخشي به عملکرد آموزشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي آزاد و بهره ‌وري مطلوب از سرمايه، نيروي انساني و امکانات همچنين تحقق اهداف سازمان از سوي واحد بازرسي و نظارت بر آموزشگاه‌هاي آزاد فني و حرفه‌اي تحت پوشش این مرکز به صورت منسجم و مستمر در سال گذشته 102 مورد بازرسي صورت پذيرفت .

عضو كارگروه اشتغال شهرستان نكا تصریح کرد: ضمن تاکيد بر انجام بازرسي‌هاي دقيق و برخورد مناسب بازرسان با مديران آموزشگاه‌ها، گفت: نظارت مستمر و دقيق باعث افزايش کيفيت در آموزشگاه‌هاي آزاد خواهد شد.

وی افزود: طرح بازرسي از آموزشگاه‌ها با هدف بهبود سطح کيفي آنها با توجه به معيارها و ملاک‌هاي آموزشي جديد در این آموزشگاهها اجرا شده است.

رضائي ادامه داد: هم اکنون تعداد 34 آموزشگاه فني و حرفه‌اي آزاد در 18 رشته مهارتي صنعتی ،خدماتی و کشاورزی( صنایع غذائی ) فعاليت مي‌کنند همچنین برای ارتقاء سطح دانش مربیان و آشنائی با دانش روز در سال گذشته55 نفر از مديران و مربيان آموزشگاههاي آزد دوره هاي عمومي و تخصصي را در مركز تربيت مربي كرجو این مرکز آموزشهای ضمن خدمت ارائه گردیده است .

مسلم رضائي به فعالیت این مرکز در حوزه سنجش و ارزشیابی مهارت اشاره داشت و گفت : در سال 94 به منظور سنجش صلاحیت مهارت کارآموزان و نیروی کار برای تعداد 4 هزار و 477 نفر آزمون برگزار شده است که پس از برگزاری آزمونهای عملی برای تعداد 3 هزار و 203 نفر از قبول شدگان این آزمونها گواهینامه مهارت با کد بین المللی صادر شده است .

وي ادامه داد از زمان صدور گواهينامه هاي الكترونيك تاكنون 8900 گواهينامه به كساني كه در آزمونهاي پايان دوره موفق به كسب نمره قبولي شده اند اعطا گرديد.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای نكاتصریح کرد : در راستای اجرای تعیینمهارت شاغلین صنعت ساختمان شهرستان نكا در سال گذشته از 791 نفر ارزیابی بعمل آورد که از این تعداد 589 نفر موفق به کسب نمره قبولی شدند .

مسلم رضائي اظهار داشت : پس از شناسایی، ساماندهی، تعیین مهارت شاغلین نیروی کار بخش صنعتساختمان و استفاده این قشر از مزایای بیمه تامین اجتماعی، فنی و حرفه اینكا پس از برگزاری آزمون از ابتدای این طرح تا کنون تعداد 5200 پروانه مهارتبرای داوطلبان و متقاضیان این صنعت صادر نموده است.

وی تصریح کرد : آزمون کارگرانساختمانی در 13 حرفه شامل اسکلت ساز، کارگر عمومی ساختمان، گچ كار، کارگر عمومی درب و پنجره ساز، سنگ کار، قالب بند، کفراژ بند، آرماتوربند، کارگرنگهدار بتن، سفت کار، کاشی کار، بتن ساز و بتن ریز، کارگر سفت کار برگزارشد.

سرپرست مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید رجائي نكا افزود: یکی از مهمترین خدمات دولت اجرای بیمهقشر زحمتکش کارگران ساختمانی است که با حمایت دولت می توانند از تمامی مزایای بیمهمانند بازنشستگی، از کارافتادگی، خدمات درمانی استفاده نمایند. رضائي خاطرنشان کرد: دارندگان پروانه مهارت می توانند پس از تشكيل پرونده و عضويت در صنف كارگران ساختماني و شركت در آزمونهاي تعين صلاحيت و دريافت گواهينامه از فني و حرفه اي و مراجعه به شعب تامین اجتماعی وارائه مدارک لازم خود و خانواده شان را بیمه کنند.گفت وگو توسط: عبدالرضا خليلي خبرنگار در بهشهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مصاحبه ها
بازدید کد خبر: 2269

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

حالت های رنگی