امروز: دوشنبه 18 فروردين 1399 برابر با 06 آوریل 2020

الیاسی/ قطع درخت در محدوده و حریم شهر بدون مجوز خاص شهرداری جرم است

یکشنبه, 24 بهمن 1395 ساعت 03:30 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به گزارش مهروان خبربه نقل از سایت شهرداری نکا/ مسئول حقوقی شهرداری نکا ضمن بیان افزایش قطع درختان درسطح شهر، این اقدام را برخلاف قانون حفظ و گسترش فضای سبز دانسته و افزود مرتکب در صورت عدم اخذ مجوز شهرداری، به شش ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی از سه میلیون تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

یحیی الیاسی گرجی اظهار داشت براساس ماده 686 قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات، مصوب 1375 هر کس درختان موضوع ماده یک قانون گسترش فضای سبز را عالماً و برخلاف قانون مذکور قطع یا موجبات از بین رفتن آنها را فراهم آورد علاوه بر جبران خسارت وارده حسب مورد به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از سه میلیون تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
وی افزود وظیفه کاشت، حفاظت و آبیاری درختان و فضاهای سبز معابر، میادین، بزرگراه ها و بوستان های عمومی واقع در داخل محدوده شهرها بر اساس ماده 4 آئین نامه اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب سال ۱۳۵۹ شورای انقلاب مصوب 13/05/1388 مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عهده شهرداری نهاده شده است. همچنین شهرداری موظف است در صورت مشاهده این جرایم نسبت به طرح شکایت در مراجع قضایی اقدام نماید. چنین جرایمی ، عمومی محسوب و در صورت گذشت شهرداری نیز از طرف مدعی العموم قابلیت پیگیری خواهد داشت.

مدرس دانشگاه و مسئول املاک شهرداری نکا ضمن اعلام اینکه کاشتن درخت توسط هریک از شهروندان، دلالتی بر داشتن حق قطع همان درخت ندارد اظهار داشت سازوکار صدور مجوز قطع درخت در قانون پیش بینی شده است و هر یک از شهروندان می توانند درخواست جابجایی و قطع درختانی که مانع عبور و مرور طبیعی گردیده ودر مسیر خطوط آب ، برق و گاز و ... قرار گرفته یا سبب مزاحمت املاک ساکنین و ... می گردد رابه شهرداری ارائه نمایند. این درخواست در کمیسیونی مرکب از نماینده شورای اسلامی شهر، نماینده شهردار و مسئول فضای سبز شهرداری مطرح و پس از بررسی، براساس قانون مجوز جابجایی یا قطع درخت صادر می گردد. لذا آگاهی شهروندان از این قانون، مانع از بروز مشکلات ناشی از طرح شکایت و متعاقبا مسئولیت کیفری خواهد بود.

الیاسی در پایان با بیان اینکه سلامت انسان در گرو سلامت طبیعت می باشد از تمامی شهروندان درخواست نمود بیاییم در حفظ این مواهب کوشا باشیم و در آستانه سال جدید بارعایت حقوق و تکالیف شهروندی سرسبزی را به شهرمان هدیه نماییم.

آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 بهمن 1395 ساعت 13:17
مهروان نیوز

پایگاه اطلاع رسانی مهروان نیوز

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی