امروز: پنج شنبه 14 اسفند 1399 برابر با 04 مارس 2021

رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات کشور: هیچ مشکل امنیتی ویژه ای نداشتیم/تنها مرجع رسمی اعلام نتایج انتخابات وزارت کشور است

پنج شنبه, 28 ارديبهشت 1396 ساعت 04:30 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه مرجع رسمی اعلام نتایج انتخابات وزارت کشور است، گفت: با قاطعیت اعلام می کنیم هیچ مشکل امنیتی ویژه ای تاکنون نداشته ایم.

حسین ذوالفقاری روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: این امنیت محصول تلاش همه دستگاه های انتظامی، امنیتی و همراهی ستادهای نامزدها و مردم در طول این مدت بوده است.
وی با بیان اینکه سه مقطع انتخابات یعنی مرحله ثبت نام، تبلیغات و احراز صلاحیت ها را پشت سر گذاشتیم، ادامه داد: دو مرحله دیگر از انتخابات باقی مانده و آن مرحله رای گیری است که از ساعت 8 روز جمعه 29 اردیبهشت ماه آغاز می شود و مرحله دوم اعلام نتایج است.


ذوالفقاری با بیان اینکه همه بررسی ها و تمهیدات برای فردا اندیشیده شده، گفت: هرگونه اعلام نظرسنجی از امروز در فضای رسانه ای و مجازی فاقد اعتبار است.
رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات کشور ادامه داد: هر گونه گمانه زنی در رسانه ها مبنی بر اینکه اعلام شود که پیروز انتخابات این یا فرد آن فرد است مخل امنیت انتخابات خواهد بود و اعلام نتیجه رسمی از وزارت کشور است.
وی افزود: هر گونه اعلام نتیجه انتخابات قبل از شمارش رسمی آمار و اعلام رسمی از وزارت کشور که با تایید شورای نگهبان خواهد بود، توسط هر کسی، نامزدها یا ستادهای انتخابات فاقد اعتبار و ممنوع است.
ذوالفقاری یادآور شد: قبل از نتیجه رسمی اگر کسی بخواهد اعلام کند که پیروز است و به فکر این باشد که جشن پیروزی داشته باشد، مخل امنیت انتخابات است و حتما باید تا پایان شمارش و اعلام رسمی همه نامزدها و ستادهای آنها دقت داشته باشند که هیچگونه پیش بینی و گمانه زنی نداشته باشند.
رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات کشور با یادآوری این مطلب که شنیدیم که بعضی ها گفتند که سالن بگیریم برای اعلام جشن که نمی دانیم این موضوع براساس چه برآوردی است، گفت: این کار می تواند زمینه تنش را بعد از انتخابات ایجاد کند که کتبا و به طرق مختلف به مسوولان ستادها و مسوولان مرتبط اعلام و گوشزد کرده ایم.
وی به تامین امنیت انتخابات اشاره کرد و افزود: تامین امنیت انتخابات بر اساس قانون برعهده نیروی انتظامی است و در جاهایی که نیاز به نیرو داشته‌اند با هماهنگی که با ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته، نیروهای سپاه و بسیج هم در تامین انتخابات پشتیبانی لازم را انجام خواهند داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی نیز اشراف کاملی در این زمینه دارند.
ذوالفقاری ادامه داد: پس از اعلام نتیجه انتخابات اگر نامزدها اعتراض یا شکایتی دارند باید از مسیر قانونی پیگیری کنند؛ نیروی انتظامی مسوولیت دارد اگر افرادی بخواهند خللی در نظم و امنیت کشور به وجود بیاورند با آنها بر اساس اختیاری که قانون به او داده برخورد کند.
رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: نتیجه اعلام شده انتخابات هرچه که باشد همه جریانات، نامزدها و هواداران باید به آن احترام بگذارند و مورد تایید باشد.
ذوالفقاری با بیان اینکه زمان اخذ رای از ساعت 8 روز جمعه شروع می شود، از مردم خواست که برای مراجعه به شعب رای از کل روز استفاده کنند و به ساعات پایانی موکول نکنند که با ازدحام روبرو شوند و همچنین بعد از رای توقع بیجا در شعب و پیرامون آن نداشته باشند.
وی گفت: تخلفات هر یک از نامزدها در دوران انتخابات به شورای نگهبان اعلام و مورد بررسی قرار می‌گیرد.
رییس کمیته امنیت ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: اگر کسی از امروز به بعد پیشگویی و گمانه‌زنی‌هایی کند به این معنا که پیروز انتخابات فلان فرد است، این موضوع به طور قطع مورد تذکر قرار خواهد گرفت و گزارش آن به دستگاه قضایی ارائه خواهد شد.
ذوالفقاری ادامه داد: اگر فردی اعلام کند که پیروز انتخابات فلان نامزد است، اما نتیجه انتخابات عکس آن موضوع باشد، اگر این حرف و موضع موجب تنش طرفداران آن نامزد شود، به طور قطع این شخص که این موضوع را اعلام کرده تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه انتخابات به صورت تدریجی اعلام خواهد شد یا نه، گفت: براساس تبصره 8 ماده 31 اعلام نتیجه انتخابات توسط وزارت کشور پس از تأیید نهایی شورای نگهبان اعلام می‌شود، اما با توجه به بررسی‌هایی که بین شورای نگهبان و وزارت کشور انجام گرفت، قرار بر این شد که تعداد صندوق‌هایی که شمارش آرای آنها به اتمام ‌رسید و صورتجلسه آنها مورد تأیید هیأت نظارت و اجرایی قرار گرفت، هنگامی که تجمیع شوند، در زمانی مناسب به اطلاع مردم برسد، بنابراین نتایج انتخابات ریاست جمهوری به تدریج اعلام خواهد شد.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا(جمعه) 29 اردیبهشت ماه به طور همزمان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
حسن روحانی، سیدمصطفی هاشمی طبا، سیدابراهیم رئیسی و سیدمصطفی میرسلیم نامزدهای انتخابات این دوره ریاست جمهوری هستند.

مهروان نیوز

پایگاه اطلاع رسانی مهروان نیوز

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی