امروز: سه شنبه 29 بهمن 1398 برابر با 18 فوریه 2020

به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی/ همایش نیم قرن مجاهدت برگزار شد.

به مناسبت دومین سالگرد آیت الله هاشمی با حضور استاندار و مدیران استانی و شهرستانی و مردم فهیم مازندران در ساری برگزار شد.

سید حسین مرعشی- سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران در مراسم دومین سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی در ساری شخصیت ایشان را به دو قسمت قبل از انقلاب و بعد از انقلاب تفسیرکرد.

هاشمی قبل انقلاب طلبه جوان ،خوش ذوق با درایت و نابغه بود ایشان در دوران طلبگی بدون استفاده از وجوهات شرعی زندگی کرد در تامین مالی کاربلد و زیرک بود

ایشان با اشاره به اینکه معمولاً نویسندگان برای چاپ تالیفات خویش به دنبال اسپانسر مالی می گردند اما مرحوم هاشمی در همان دوران جوانی شمه اقتصادی بالایی داشت بطورمثال در ابتدا از مجله مکتب تشیع کتاب امیرکبیر را از طریق چاپ قبض پیش فروش می کرد و بعد از طریق همان پول، کتابش را چاپ می کرد

هاشمی همیشه متفاوت بود اهل تحقیق، جستجوگر و پیگیر موضوعات مختلف بود در دوران طلبگی در مدرسه فیضیه از حجرات دیگر طلاب برای گوش کردن موضوعات از طریق رادیو به حجره طلبه ها می رفت تا از اوضاع و اخبار روز مطلع باشد تا اینکه حضرت امام اولین کسی بود پول خرید رادیو را به ایشان داد

آیت الله هاشمی فردی شجاع و نترس بودن قبل انقلاب سفری به اروپا و کشورهای مختلف داشتند با اینکه می‌دانست ساواک ایشان را تحت نظر دارند به ایران آمدند و دستگیر شدند و بدترین و سخت ترین شکنجه را در آخرین دستگیری تا حد مرگ پیش رفت در همان دستگیری آخر حکم اعدام ایشان را داده بودند و با وساطت علما حکم اعدام لغو و به حبس تبدیل شد.

شخصیت هاشمی بعد از انقلاب در بعدهای مختلف در صدارت و ریاست هم بی نظیر بود قالب ایشان فراتر از اصلاح‌طلب و اصولگرا بود در یه برهه از زمان اصلاح طلب به ایشان هجمه و هجوم آوردند در مقطعی هم اصولگرایان به ایشان حمله ور شدند اما ایشان خم به ابرو نیاوردند در حقیقت قالب چپ و راست کوچکتر از این بود چون هاشمی بزرگتر از قالب چپ و راست بود

ایشان همان منش اعتدال و میانه روی را محور کار خود قرار میداد تا جایی که در همان اوایل انقلاب در استان کرمان پسرعموی ایشان هاشمیان از علمای بزرگ آن دیار بابت اعدام املاک داران و سرمایه داران صادر شده بود حمایت می کرد اما هاشمی یک تنه جلوی اجرای حکم اعدام ایستاد و نذاشت اجرا بشه چرا ایشان در همان زمان مخالف افراط و تفریط بودند.

حسین مرعشی در ادامه افزود: دهه شصت سخت‌ترین شرایط انقلاب و کشور بود چرا شاخص ترین چهره های انقلاب را شهید کردند کشور در حال جنگ خارجی و داخلی بود در چنین وضعیتی چه کسی کشور را مدیریت اداره می‌کرد در این دوران گاهی اوقات مرحوم هاشمی تا دو هفته از مجلس بیرون نمی‌آمد.

سخنگوی حزب کارگزاران اظهار داشت: شعار اول انقلاب این بود جنگ کنیم تا به اهداف اصلی ما که مد نظر نظام بود برسیم اما شرایط جوری شد باید آتش‌بس کنیم و کشور در شرایط بحرانی قرار داشت هاشمی به امام پیشنهاد می دهد حاضر هستند به عنوان فرماندهی کل قوا تمام مسئولیت ها را بپذیرم و امضا کنم و بعدش امام ایشان را اعدام کند ، اما امام قبول نکرد و مسئولیت آتش‌بس را خودش قبول کرد..

هاشمی در تمام زمینه ها نابغه بود شما خطبه های روز قدس ایشان را به دقت در تمام سال هایی که ایشان ایراد کردند بررسی کنید کاملا ی یک کتاب است و هر خطبه ای بابت روز قدس بیان داشت مطلب نو و غیر تکراری یست.

آیت الله هاشمی یک رئیس جمهور مقتدر بودند

یقیناً اگر ایشان طلبه نبودند یک پزشک قلب می شدند جز بهترین ها بودند.

در پایان ایشان در این برهه زمان اتحاد و همبستگی و یکدلی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی از گروهای مختلف سیاسی را خواستار شد.

یاد آور میشود : در این مراسم مجید حسین زادگان استاندارمازندران، عبدالجود توحیدی مقدم فرماندار نکا، علی غلامیان فرماندار میاندورود، رضایی فرماندار ساری، جمعی از خانواده های معظم شهدا وایثارگران، فعالان سیاسی ومردم قدر شناس مازندران حضور داشتند.

این مراسم با خیر مقدم گویی دلاور بزرگ نیا دبیر حزب کارگزاران سازندگی مازندران، سپس باقرائت شعر حماسی توسط افشین اعلا آغاز شدارسالی توسط: باباجان پورخبرنگار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
بازدید کد خبر: 3572

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی