امروز: جمعه 26 مهر 1398 برابر با 18 اکتبر 2019

آخرین رمق های داعش در سوریه..

پیشروی های تازه ارتش سوریه در عملیات آزادسازی الرقه و دیرالزور و شکست و عقب نشینی تروریست ها از این شهرها، از دید برخی رسانه های عربی نقطه اوج فرایند سقوط و نابودی داعش در این کشور است و برگ های برنده نظام سوریه را جهت هرگونه مذاکره برای آینده افزایش خواهد داد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ارتش سوریه و همپیمانانش شکست و محاصره شهر دیرالزور را آغاز کرده و در چندین جبهه در بادیه سوریه از حومه رقه تا حومه حمص در حال نبرد هستند.


تجهیزات و کمک‌های نظامی از استان های السویداء، القامشلی و حومه دمشق برای ادامه پیشروی به سمت دیر الزور گسیل شده‌اند. همزمان با این تحرک نظامی، نیروهای ارتش سوریه نبرد را در حمیمه از حومه شرقی حمص آغاز کرده‌اند و پیشروی به سمت شهر البوکمال مهمترین شهر استان دیر الزور نیز آغاز شده است. رسانه های عربی در روزهای گذشته اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد.
**
پیشروی در دیرالزور برگ برنده سوریه
نشریه «المنار» فلسطین پیشروی نیروهای ارتش سوریه در دیرالزور را در روند تحولات به سود نظام سوریه و آینده این کشور بسیار مهم به شمار آورد.
به نوشته نشریه المنار، همزمان با تحولات اخیر سوریه و پیشروی های ارتش عربی سوریه در بسیاری از مناطق حومه الرقه، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت طرح مرحله سرنوشت ساز برای پاکسازی مناطق گسترده ای از سوریه از تروریست ها را تکمیل می کنند.
از سوی دیگر در کنار عملیات ارتش برای آزاد سازی دیرالزور و البادیه در سوریه ارتش برای آغاز مرحله دوم آزاد سازی مناطق راهبردی در دیرالزور جنوبی آماده می شود. ارتش سوریه آزادسازی استان دیرالزور را در اولویت ها خود قرار داده است. آزادسازی این مناطق برای نظام سوریه و همپیمانان آن دستاوردی بزرگ و برگ برنده ای جدید در هرگونه مذاکره ای برای آینده سوریه به شمار می رود.
دولت سوریه با برگ برنده دیرالزور می تواند شرط های خود را بر همه تحمیل کند. با پیروزی در دیرالزور هر گونه راه حلی با موافقت نظام رسمی سوریه و منافع مردم و دولت این کشور صورت خواهد گرفت.
نبرد دیر الزور برای بسیاری از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه مهم است. آمریکایی ها که در جنگ سوریه وارد شده اند نمی خواهند در این جنگ شکست خورند. آنها در بسیاری از مناطق مرزی عراق و سوریه شکست های پی در پی خورده اند. اقدام ارتش سوریه و همپیمانان آن برای نبرد دیرالزور خواب را چشمان آمریکا و همپیمانان آن ربوده است. این نبرد شکست دیگری برای آمریکا و همپیمانان آن به شمار می رود.
آزادسازی دیرالزور می تواند تغییرهای ریشه ای در نقشه نظامی به وجود آورد. آزادسازی این منطقه پیامدهای بزرگی به دنبال خواهد داشت. پیش بینی می شود که بر پایه نتیجه نبرد دیرالزور نقطه عطف بزرگی برای پایان دادن به جنگ در سوریه به وجود آید.
**
پایان رویای داعش در سوریه
شبکه خبری «روسیا الیوم» و روزنامه الکترونیکی «دنیا الوطن» فلسطین شکست های داعش در بسیاری از مناطق سوریه به ویژه دیرالزور و الرقه را به منزله پایان طرح داعش در سوریه و منطقه به شمار آورده اند.
به نوشته شبکه خبری روسیا الیوم، «الان بکر» عضو مجلس الشعب سوریه گفت: دمشق برای پایان دادن به محاصره دیرالزور اهمیت بسیاری می دهد. پایان دادن به حضور داعش در این منطقه از اولویت های ارتش سوریه است. می توان گفت آزاد سازی شهر دیرالزور به طرح داعش پایان خواهد داد. برپایه گزارش منابع نظامی و دیپلماتیک، مساله آزاد سازی دیرالزور از مدت ها پیش مطرح بود و فرماندهان نظامی روسیه پس از آزاد سازی تدمر در مارس سال 2016 میلادی خواستار پیشروی در دیرالزور بودند. اما نظام سوریه با پیشروی در این شهر موافقت نکرد و برای آزاد سازی حلب وارد عمل شد. داعش در سال 2014 میلادی دیرالزور را در کنترل خود در آورد. اما همه تلاش های این گروه برای پیشروی در پایگاه هوایی و برخی از محله های این با شکست روبرو شد.
به نوشته روسیا الیوم، «اولیگ غلازونوف» کارشناس مسائل سیاسی و نظامی دانشگاه «بلیخانوف» روسیه گفت: طرح گروه داعش با شکست روبرو شده است ، نیروهای دولت سوریه در دیرالزور در حال پیشروی هستند و دامنه پیشروی آنها تا مرزهای عراق خواهد رسید. از این رو، می توان گفت انتقال نیروهای داعش از این منطقه به سوی جنوب شرق تصادفی نبود و داعش با این اقدام می خواهد طرح شکست خورده خود را احیا کنند، اما این طرح در منطقه خاورمیانه هرگز عملی نخواهد شد.
به نوشته روزنامه الکترونیکی دنیا الوطن، اکنون داعش تلاش می کند پیام های فریبکارانه ارسال کند. محتوای این پیام ها آن است که داعش پس از ضربه های دردناکی که از ارتش سوریه و همپیمانان آن خورده هنوز هم قدرتمند است. اما پایان کار داعش نزدیک است.
پیروزی ارتش سوریه طی هفته های اخیر در مناطق درگیری به ویژه پس از آزادسازی فرودگاه نظامی کوریس و رسیدن این نیروهای به مناطق جنوب غربی الرقه و آزاد سازی شهر الرصافه در فاصله 10 کیلومتری رود فرات حلقه محاصره را بر گروه داعش از همه جهت ها تنگ تر کرده است.
با تکمیل مراحل مهم نبرد آزاد سازی الرقه و آمادگی برای مرحله نهایی و سرنوشت ساز می توان گفت سوریه در مسیر نابودسازی گروه های تندرو به مرحله تازه ای وارد می شود. به یقین پیروزی در نبرد الرقه که مهمترین پایگاه داعش به شمار می رود آغاز واقعی بیرون راندن داعش از همه شهرها و مناطق سوریه است.
پیروزی ارتش سوریه برای بازپس گیری شهر الرقه شکست بزرگی برای داعش به شمار می رود. سلسه شکست های گروه داعش و همپیمانان آن در استان های سوریه به حضور این گروه در سوریه پایان خواهد داد. به ویژه که این گروه بسیاری از پایگاه ها، شهرها، مراکز نفت خیز را در بسیاری از مناطق سوریه و عراق از دست داده است.
به طور خلاصه استقرار نیروهای ارتش سوریه در الرقه و نزدیک شدن آنان به این شهر زنگ خطر پایان داعش را به صدا در آورده است. این اقدام مهمی در راه برقراری امنیت و ثبات در سوریه است.
**
تاثیر اختلاف روسیه و آمریکا بر تحولات سوریه
تارنمای «بلدی» سوریه هم آثار اختلاف واشنگتن و روسیه بر روی تحولات سوریه را بررسی و عملکرد این دو کشور در سوریه را در راستای منافع آنها ارزیابی کرد.
به نوشته تارنمای بلدی، در شرایطی که آمریکا و روسیه به عنوان دو قدرت برتر جهانی برای کاهش تنش در جبهه های جنگ میان مخالفان نظام سوریه و ارتش این کشور در جنوب سوریه و تمرکز نظامی علیه گروه داعش تلاش می کردند تا زمینه را برای حل سیاسی بحران سوریه فراهم کنند مرحله تازه ای از اختلاف میان روسیه و آمریکا آغاز شده است. پیش از این اختلاف، آمریکا و روسیه برای کاهش مناطق درگیری در جنوب به توافق رسیدند. اکنون با وجود آغاز مرحله تازه ای از اختلاف ها این سوال مطرح می شود که آیا این اختلاف در اوضاع سوریه به ویژه بر روی توافق کاهش مناطق تنش تاثیر گذار خواهد بود؟
به نوشته تارنمای بلدی، در واقع به تازگی درباره سوریه به طور مثبت رفتار می شود. توافق برای کاهش مناطق درگیری در جنوب سوریه مثال آشکاری در این باره است و نشان می دهد که همه چیز ممکن است.
«
سرگئی ریابکوف» معاون سابق وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت روسیه تمایل دارد بحران کاهش دیپلمات های آمریکا در روسیه بر روابط روسیه و آمریکا درباره پرونده سوریه تاثیر گذار نباشد. در شرایطی که روسیه تا اول سبتامبر به آمریکا مهلت داده است تعداد دیپلمات های خود را در این کشور کاهش دهد پرونده سوریه به ویژه اوضاع جنوب این کشور مساله مهمی برای منافع دو کشور است. این اختلاف میان روسیه و آمریکا در شرایطی به وجود آمده است توافق روسیه و آمریکا و اردن برای کاهش مناطق تنش در سوریه در حال اجرایی شدن است.
در این باره «عبو الحسو» تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: میان کشورها اختلاف و توافق دائمی برقرار نخواهد بود. تنها منافع است که مسائل مورد اختلاف یا توافق را درباره هر موضوعی مشخص خواهد کرد. موضوع سوریه هم از این قاعده مستثنی نیست و منافع آمریکا و روسیه اقتضا می کند توافق میان آنها در جریان باشد. وجود اختلاف میان مسکو و واشنگتن عامل توازن درباره پرونده سوریه است.
در این زمینه «فراس دیبه» فعال رسانه ای سوری گفت پیش بینی نمی شود اختلاف واشنگتن و مسکو به طور مستقیم و فوری بر روی توافق کاهش مناطق تنش در سوریه تاثیر گذارد. زیرا این توافق بر پایه منافع دو کشور صورت گرفت است و معمولا منافع کشورها در نتیجه اختلاف ها تاثیر نمی پذیرد. گاهی منافع دو کشور در برخی مسائل با یکدیگر در تعارض است و در پرونده های دیگر همسو است.
به گفته دیبه، در صورتی که اختلاف میان مسکو و واشنگتن افزایش یابد قطعا پرونده سوریه در نتیجه این اختلاف ها بیشترین تاثیر را خواهد پذیرفت. این در شرایطی است آمریکا بخواهد برای کاهش نفوذ روسیه وارد عمل شود و نقش این کشور را در منطقه خاورمیانه کم رنگ کند.
دیبه می افزاید : دور از ذهن است توافق های کنونی در سوریه سبب ثبات در سوریه و توافق میان قدرت های منطقه ای و بین المللی بر سر سوریه شود. آنچه اکنون در جریان است توافق های موقتی است که به دلیل تعداد زیاد بازیگران و اختلاف منافع آنها و مشخص نشدن سیاست های دولت آمریکا درباره سوریه پس از مدت کوتاهی نادیده گرفته خواهد شد.
پژوهشم **9278**1601**خبرنگار: اصغر یوسفی ** انتشار: شهنازحسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید./ایرنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در منطقه داخلی
بازدید کد خبر: 3081

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی