امروز: پنج شنبه 23 آبان 1398 برابر با 14 نوامبر 2019

طولانی‌ترین وقت رسیدگی به پرونده‌ها در نکا سه ماهه است

  • جمعه, 07 تیر 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس دادگستری شهرستان نکا گفت: طولانی ترین وقت سه ماهه است و تلاش داریم تا به زیر دو ماه برسد.

علی‌اکبر شیرسوار، پنج‌شنبه، با گرامیداشت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: میانگین وقت رسیدگی 15تا 20 روزه است و طولانی‌ترین وقت سه ماهه است و تلاش داریم تا به زیر دو ماه برسد

وی افزود: در دادگستری نکا با کمبود نیرو و قاضی مواجه هستیم و تلاش داریم تا با حل و فصل کمبود نیرو شاهد رسیدگی بیشتر به پرونده‌ها در زمان مناسب و اطاله دادرسی‌ها باشیم.

رئیس دادگستری نکا با اشاره به اینکه در حال افزایش فضا در دادگستری نکا هستیم؛ یادآور شد: تلاش است تا  شورای حل اختلاف در درون دادگستری مستقر شده و برخی از مشکلات مراجعه به شعبه حل اختلاف و دادگستری برطرف شود.

شیرسوار همچنین گفت: اطاله دادرسی در دادگستری با توجه به حجم پرونده‌های ورودی وجود دارد و باید به حداقل برسد و پرونده جریانی مختومه در دادسرا 50روزه به قرار نهایی و در دادگاه پرونده کیفری و حقوقی 73روزه به قرار نهایی می‌رسند.

وی افزود: چابک‌سازی دستگاه قضایی در حال انجام است و تلاش داریم تا ضمن چابک‌سازی در دادگستری و رسیدگی به پرونده‌ها در زمان مناسب، از اطاله دادرسی جلوگیری شود.

رئیس دادگستری شهرستان نکا با اشاره به فعالیت  15 قاضی در دادگستری نکا خاطر نشان کرد: در یک سال منتهی به تیرماه و از سال گذشته تا تیرماه امسال، بالغ بر 30هزار پرونده در دادگستری نکا رسیدگی شد که به دادسرا و دادگاه و اجرای احکام نکا وارد و ارجاع داده شد.

شیرسوار همچنین از فعالیت فعالیت سه دفتر خدمات قضایی در نکا خبر داد و گفت: با فعال شدن این دفاتر دعاوی با ثبت در سیستم اطلاع‌رسانی می‌شود و همچنین الکترونیکی کردن کارها در دستور کار است و شورای حل اختلاف و دادگستری و دادسرا به سیستم متصل شدند.

این مسؤول افزود: شهرستان نکا در ابلاغ الکترونیکی از سه حوزه برتر استان مازندران است و 89.4 درصد امور مربوط به دادگستری نکا به صورت الکترونیکی انجام می‌شود که میانگین کشوری 80درصد است و شهرستان نکا در این بخش از میانگین کشوری بالاتر است.

وی بیان داشت:  در سال گذشته تاکنون 103هزار ابلاغیه در نکا صادر شد که 89.4درصد الکترونیکی بود و در خرداد به 92درصد رسید.

شیرسوار با اعلام اینکه باید دعاوی کوچک در بین خود افراد در جامعه و با میانجی‌گری ریش‌سپیدان و معتمدان حل شود؛ یادآور شد: بسیاری از وقت و زمان ما به دلیل وجود همین پرونده‌ها صرف می‌شود و همین امر در برخی از موارد وقت زیادی می‌برد.

رئیس دادگستری شهرستان نکا افزود: مردم باید تلاش کنند تا مشکلات کوچک را بین خود حل و فصل و ورود پرونده‌ها به دادگاه و دادگستری جلوگیری کنند؛ تا ما به پرونده‌های بزرگ، خشن و با اهمیت بالا پرداخته و به عنوان نمونه پرونده‌های نزاع و درگیری، مواد مخدر، قتل و.. با دقت بیشتری بررسی شود.

وی گفت:بخش  قابل توجهی از ورودی پرونده‌ها در اختیار دادگستری نیست و همه باید یاری کنند تا با پیشگیری از ورود پرونده‌ها به دادگاه جلوگیری شود و شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگاه باشیم/فارس مازندران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار عمومی
بازدید کد خبر: 3635

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی