امروز: پنج شنبه 02 خرداد 1398 برابر با 23 می 2019

درب این منازل باز است!

  • چهارشنبه, 28 شهریور 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

باید وارد شد، مرز، مکان و زمان نمی شناسد، اینجا عشق تقسیم می‌کنند، خانه‌هایی در روستاهای مازندران که علم عزاداری امام حسین و یاران با وفایش را سال‌ها است برپا نگه داشته‌اند و با مهربانی و خلوص نیت، درب خانه‌هایشان را برای عزاداران حسین(ع) باز گذاشته‌اند.

به گزارش ایسنا مازندران، عزاداری سید و سالار شهیدان، در میان تمام ایرانی‌ها مازندرانی‌ها موج می زند و در این میان همه در تلاشند تا با هر چیزی که دارند خود را به این خاندان کرم، متصل کنند.

روستاهایی در محمودآباد و بابل که در روزهای تاسوعا و عاشورا، همه، درب خانه‌هایشان را برای عزاداران حسینی می گشایند و با اطعام‌دهی از آنان پذیرایی می‌کنند.

عزادارانی که از صبح مشغول سینه‌زنی، زنجیرزنی، شرکت در مراسم تعزیه‌ و غیره هستند و پس از آن برای خواندن نماز و صرف ناهار وارد یکی از خانه‌های این روستاها می‌شوند.

اورتشت، روآر، درون‌کلا و غیره روستاهایی هستند که با عشق برای معشوق‌ خود دلبری می‌کنند.

علی حسن نژاد پژوهشگر آئین و سنت های مازندران در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با اشاره به اطعام دهی به عزاداران حسینی در ایام محرم، اظهار کرد: در بسیاری از مراسم‌های مذهبی مانند و عزاداری شیوه پوشش مردم و فرهنگ استفاده از موادغذایی در مازندران تغییر می کند.

وی تصریح کرد: به طور مثال در عید نوروز چینش سفره ها و مواد استفاده شده بر روی آن متفاوت می‌شود به طوریکه پس از عید چینش به حالت عادی برمی گردد و در ماه رمضان نیز به همین صورت است.

این محقق و پژوهشگر مازندرانی گفت: یکی از ویژگی های ماه محرم این است که موادغذایی می‌تواند برکت و معنویتی به همراه داشته باشد که که این غذا برای کسانی که آن را مصرف می کنند به همراه داشته باشد.

حسن نژاد تصریح کرد: در مازندران موضوعات مختلفی در این‌باره تعریف شده است به طوری که در بعضی از نقاط استان، در ایام محرم، بانوی خانه در منزل غذا را تهیه و آماده می‌کند و پس از آماده شدن آن را داخل مجمه چیده وبالای سر گرفته و تحت عنوان کنیزان حضرت فاطمه به مسجد می برند.

وی ادامه داد: همچنین در بعضی از مناطق مواد اولیه عمده ای در شب‌های محرم به صورت خام از اهالی و افرادی که تمایل دارند در این اطعام دهی شرکت کنند جمع اوری شده و کسری ها به صورت نقدی از سوی خیرین و افرادی که اطعام عزاداران را عهده دارند، پرداخت می‌شود.

درب این منازل باز است

این محقق و پژوهشگر مازندرانی گفت: در این راستا در برخی از روستاهای مازندران از جمله روستاهای سوادکوه، روستای المشیر شهرستان قائمشهر و سورک ماجرای جالبی اتفاق می‌افتد؛ به طوری که هر شخص در منزل خود اقدام به پخت غذا می کند و این غذا که شامل صبحانه، ناهار و شام است اطعام دهی عزاداران حسینی را برعهده می گیرد.

حسن نژاد ادامه می دهد: این روستا به طرز ویژه ای پذیرای مهمانان هستند بطوریکه این شیوه پذیرایی زبانزد خاص و عام شده که پذیرای مهمانان از دور و نزدیک، آشنا و غیرآشنا می شود و غریبه ها نیز به دلیل آشنایی با آداب و رسوم آن محله منطقه در ایام محرم در آن محل حضور پیدا می‌کنند و خیل عظیمی از جمعیت عزاداران حسینی را به انجا می کشاند.

وی می گوید: عزاداران حسینی که به این روستاها می آیند، توسط صاحب خانه های ناشناس دعوت شده و بهترین پذیرایی از میهمانان انجام می شود، این شیوه پذیرایی مهر و مهربانی، دور هم بودن و برکت مردم مازندران است که به اسم امام حسین  علیه السلام  دور هم جمع می‌شوند و بهترین شیوه رفتاری غذایی را به نمایش می گذارند.

محقق و پژوهشگر مازندرانی خاطرنشان می کند: گاه در برخی خانواده‌ها این اتفاق به شکل موروثی انجام می شود به طوری که خود را خادم پذیرایی امام حسین  (ع) می‌دانند و در برخی روستاها جالب است که از قبل حیوانی از جمله گاو، گوسفند، مرغ و یا غازی را در موقع تولد آن نشان می کنند و مشخصاً برای نذر امام حسین (ع) در ایام محرم در نظر می گیرند.

خواهش‌های مکرر!

حسن نژاد می گوید: روستاهایی که توانایی داشته و یا رسم اطعام دهی در ایام محرم دارند در روز تاسوعا و عاشورا اقدام به  اطعام دهی از شیوه "پذیرایی با درب های باز منازل" می کنند که با شکل دیگری از مهربانی روبه رو هستیم که درب منازل باز و صاحبخانه در ورودی درب ایستاده و یا در حین مراسم عزاداری، دسته روی و یا تعزیه خوانی مهمان ها را نشان می کنند و به آنها می‌گویند خواهش می کنیم برای صرف ناهار به منزل ما تشریف بیاورید و آدرس دقیق منزل را در اختیار آن مهمان ناشناس می گذارد.

وی ادامه می دهد: نکته قابل توجه این است که این دعوت با اصرار عجیبی همراه است که می گویند حتما منتظر شما هستیم که تشریف بیاورید و حتی این مهربانی بر سر جذب مهمان ادامه‌دار می شود چرا که دوست دارند که این مهمان در این ایام محرم میهمان سفره آنها باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار عمومی
بازدید کد خبر: 3487

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی