امروز: جمعه 03 اسفند 1397 برابر با 22 فوریه 2019

آخرین روزفصل بهار، جشنواره ملی تمشک جنگلی ایران درنکاافتتاح میشود

  • سه شنبه, 29 خرداد 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شهردارنکا درگفت وگویی اعلام کرد: جشنواره ملی تمشک جنگلی ایران درنکا افتتاح می شود.

احمدی گفت: این جشنواره از ۳۱ خردادماه با حضور مسئولین کشوری و استانی افتتاح میشودو تا 4تیرماه درشهرک عباس پورنکا از ساعت ۹ صبح الی ۲۳ دایراست.

شهردارنکا با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره تمشک در مازندران از این نعمت خدادادی به‌عنوان نماد گردشگری شهرستان نکا یادکرد که با معرفی و برند سازی این محصول و همچنین با صنایع تبدیلی و درآمد پایدار از این محصول و در نظر گرفتن توجیه اقتصادی فرصت اشتغال برای شهروندان نکایی مهیا می‌شود .

به گفته وی نخستین جشنواره تمشک جنگلی ایران در نکا فرصت بسیار خوبی برای معرفی این شهرستان و همچنین نمایش ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این شهرستان در بین مردم استان و کشور خواهد بود که بزرگان، گردشگران و توریست‌ها از این مزایا برخوردار می‌شوند .

شهردار نکا با اشاره به اینکه این جشنواره در قالب ۶۰ غرفه با نمایش محصولات به‌دست‌آمده از این میوه خدادادی در شهرک شهید عباسپور به علت فراهم بودن بستر مناسب مانند دارا بودن امکانات رفاهی، واقع بودن در ابتدای ورودی شهر و مسیر مسافران جهت بازدید انتخاب شد، افزود: این جشنواره از ۳۱ خردادماه با حضور مسئولین کشور و استان افتتاح و تا دوم تیرماه در این شهرک به مدت سه روز از ساعت ۹ صبح الی ۲۳ برپا خواهد بود که در صورت استقبال، "نمایشگاه" ۲ روز دیگر نیز تمدید خواهد شد .

وی همچنین از اختصاص غرفه هایی به شبکه بهداشت و درمان که ۳ روز مردم بصورت رایگان ویزیت شوند، غرفه ای به دادستانی جهت پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و غرفه ای به اداره ارشاد اسلامی و دیگر سازمانها و نهادها در این جشنواره خبر داد .

احمدی اضافه کرد: رونمایی از تمبر ویژه تمشک نکا، توزیع بوته‌های تمشک به حاضرین، فروش محصولات، تجلیل از نخبگان برتر شهرستان نکا، اجرای بازی‌های بومی و محلی، جشن‌های ویژه بومی محلی، اجرای زنده موسیقی بومی و محلی و همچنین مسابقات عکاسی و نقاشی کودکان و بزرگسالان با محوریت تمشک از دیگر برنامه‌های حاشیه‌ای این جشنواره خواهد بود که ارسال آثار عکاسی به دبیرخانه جشنواره واقع در شهرداری نکا آغاز شده است و تا ۳۰ خرداد ادامه دارد .

این مسئول شهری با اشاره به تولید تمشک در سطح شهرستان نکا بیان داشت: بر اساس آمار به‌دست‌آمده بالغ‌بر یک هزار تن تمشک در این شهرستان تولید می‌شود که از این مقدار تنها ۳۰ درصد قابل ‌استفاده است و ۷۰ درصد دیگر بنا به دلایل انسانی و طبیعی، قبل از چیدن از بین می‌رود لذا در این راستا جهت ساماندهی این امور ۵۰ نفر با کاور و دستکش مخصوص برای چیدن تمشک در سطح جنگل‌های شهرستان فرستاده می‌شوند چراکه با این کار بخشی از نیروی بیکار شهرستان به‌کارگیری می‌شوند .

وی با تأکید بر نماد گردشگری نکا متذکر شد: با استقبال شهروندان از تمشک در این جشنواره صنایع تبدیلی این محصول سال آینده در نکا ایجاد خواهد شد تا ضمن به‌کارگیری و احیای فرصت اشتغال‌زایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهرستان به‌درستی در بین مردم استان و کشور تبیین خواهد شد .

شهردارنکا با اشاره به واگذاری این جشنواره به بخش خصوصی خاطرنشان کرد: ۶۰ غرفه این جشنواره به بخش خصوصی واگذار شد تا با در اختیار گرفتن سود ۵۰ درصد از این نمایشگاه در مدت 5 روز بدون هزینه و با مدیریت از محل درآمدی جشنواره برای خود جشنواره هزینه شود .

وی افزود: حدود یک‌میلیارد ریال برآورد هزینه برای این جشنواره شد همچنین باوجوداینکه تمشک شناسنامه گردشگری این شهر خواهد بود ساخت المان‌های ویژه تمشک باقوَّت انجام و در سطح شهر نصب می‌شود .

دکتر احمدی با تأکید بر برند سازی این محصول خاطرنشان کرد: برای برند سازی این محصول و همچنین معرفی آن به سایر مردم نماد تمشک نکا بر روی بسته‌بندی‌های مخصوص این محصولات درج و ثبت‌شده است .

شهردار نکا در پایان از تبلیغ جشنواره ملی تمشک بصورت زیر نویس فارسی_انگلیسی از سازمان صدا و سیما و پخش زنده جشنواره از این سازمان در برنامه ی زنده استانی مازرونی شو در روز شنبه خبر داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار عمومی
بازدید کد خبر: 3381

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی