امروز: پنج شنبه 02 خرداد 1398 برابر با 23 می 2019

رئیس سازمان امور اراضی کشور:مجوزهای تغییر کاربری اراضی شالیزاری فسخ می‌شوند

  • پنج شنبه, 13 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: به دلیل اهمیتی که شالیزارها در امنیت غذایی کشور دارند، از این پس هیچ‌گونه مجوزی در اراضی شالیزاری صادر نمی‌شود و مجوزهای سال‌های گذشته نیز فسخ می‌شوند

قباد افشار پیش‌ازظهر امروز در حاشیه بازدید از فعالیت‌های امور اراضی مازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان مازندران مرکز تولیدات کشاورزی است و در 14 محصول استراتژیک رتبه نخست کشور را دارد، اما ضمن اهمیت این موضوع، با تهدیدات جدی نیز روبه‌رو است.

وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که براساس شرایط آب و خاک مازندران، این استان می‌تواند بیش از جمعیت غذایی فعلی را زیرپوشش محصولات خود قرار دهد ولی به دلیل برخی بهره‌برداری‌های نادرست مانند تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز، نتوانسته در حد توان خود ظاهر شود.

معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه در 25 سال گذشته، حدود 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دچار تغییر کاربری شده‌اند، افزود: این میزان، غیر از مساحت‌های تغییر کاربری داده شده در شهرها و روستاها است.

* روستاها نباید به محلی برای ز‌مین‌خواری و ویلاسازی تبدیل شود

رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به پدیده ویلاسازی در کشور و استان‌های شمالی گفت: این پدیده نامبارک، علاوه بر از بین بردن اراضی کشاورزی، صنعت گردشگری را نیز مورد تهدید قرار داده است زیرا نه تولید را بالا می‌برد و نه سهمی در ارزش افزوده‌ دارد.

وی با اشاره به اینکه 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شمال در معرض تهدید روستایی قرار دارند، به ضرورت بازنگری و اصلاح طرح هادی گریزی زد و افزود: نباید بگذاریم که روستا به عنوان مرکز تولید کشاورزی هویت اصلی خود را از دست بدهد و به محلی برای ز‌مین‌خواری و ویلاسازی تبدیل شود.

افشار بیان کرد: بحث توسعه سطح شهرها نیز یکی از معضلات است، به عنوان مثال همین شهر ساری در طول پنج دهه، بیش از 12 برابر توسعه یافته است و این یعنی، همه توسعه‌ها و بزرگ شدن شهر، در زمین‌های کشاورزی اتفاق افتاده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که بین این سازمان با وزارت راه و شهرسازی برای برخورد با توسعه سطح شهری به امضا رسیده است، ادامه داد: توسعه سطح شهر باید به صورت عمودی باشد و اگر به عنوان مثال در یکی از شهرها که مجموع سطح آن حدود 300 هکتار است، 200 هکتار سطح توسعه‌ای در نظر بگیرند، یعنی باید به همین میزان، زمین کشاورزی را تخریب کنند.

وی با اشاره به تغییر کاربری اراضی به بهانه ورزشی و گردشگری، گفت: این تغییرات، به‌ویژه در اراضی شالیزاری، یک خیانت ملی است.

افشار ادامه داد: در برهه‌ای از زمان، تمام سواحل مازندران به ویلا تبدیل و اختصاصی عده‌ای افراد شده است و اکنون نیز عده‌ای سودجو در حال از بین بردن زمین‌های کشاورزی هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: این حجم ویلا که دو برابر واحدهای مسکونی در شمال بوده و به غلط انجام شده است، هیچ‌کدام سبب افزایش سرانه تولید و اقتصاد و اشتغال نشده‌اند.

* 500 هزار هکتار اراضی کشاورزی مازندران باید سنددار شوند

وی با بیان اینکه اولویت فعالیت‌های امور اراضی در استان‌های شمالی و مازندران است، افزود: از سال گذشته، 13 گشت حفاظت از اراضی کشاورزی در مازندران فعالیت خود را آغاز کردند که امسال به 15 گشت افزایش می‌یابند و تا دو سه ماه آینده، تمام تجهیزات و امکانات را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

این مسئول درباره اجرای قانون اراضی بایر، گفت: اگر فردی، زمین کشاورزی خود را به مدت پنج سال رها کرده و در آن کشت نکند، وزارت جهاد کشاورزی آن را تملک می‌کند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور به بحث کاداس اراضی اشاره و تصریح کرد: در سه ماهه ابتدای امسال، تصویربرداری دقیقی از اراضی کشاورزی مازندران انجام می‌شود که در کنار آن نیز اطلاعات دقیق آب و خاک، نوع تولید و مالکیت افراد تنظیم می‌شود.

وی اظهار کرد: حدود 500 هزار هکتار اراضی کشاورزی مازندران باید سنددار شوند که حتی اگر ظرف سه سال نیز آن را اجرایی کنیم، زمان خوبی است و البته نیاز به حدود 15 میلیارد تومان اعتبار دارد که یک سوم آن از محل منابع ملی صرف عکس‌برداری می‌شود و 10 میلیارد تومان دیگر نیز از طریق منابع استانی و ملی به صورت مساوی برای انجام سنددار کردن اراضی کشاورزی مازندران تامین اعتبار می‌شود.

افشار با اشاره به برخی مشکلات بین منابع طبیعی و کشاورزان، گفت: رفع تداخل‌ها و اختلاف بین مردم و منابع طبیعی در بخش اراضی کشاورزی باید انجام شود، زیرا کشاورزان برای پرداختن به امر تولید، به آرامش و نبود هجمه زمین‌خواران و وسوسه‌های آنها نیاز دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در لایحه بودجه 94، برای حفاظت از اراضی و شناسنامه‌دار کردن اراضی دولتی، طرح هادی، نظارت بر واحدهای واگذار شده جدید و قدیم، یک‌هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است، بیان کرد: اعتبارات نظارتی، دو برابر سال 93  و اعتبارات بخش کاداس نیز بیش از چهار برابر شده است.

وی با اشاره به اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، گفت: روزنه‌های وقوع جرم در این بخش،  بسته شده و کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با قوت پیگیر است.

* استان‌های تهران، البرز و مازندران در رتبه‌های نخست تغییر کاربری اراضی قرار دارند

رئیس امور اراضی کشور مبنی بر اینکه کدام استان‌ها با بیشترین تهدید در بخش تغییر کاربری‌ها مواجه هستند، گفت: استان‌های تهران، البرز و مازندران در رتبه‌های نخست تغییر کاربری اراضی قرار داشته و عمده تهدیدها را نیز مقابل خود دارند، گیلان و گلستان و کلان‌شهرهایی مانند مشهد، شیراز و اصفهان نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

افشار تصریح کرد: تمام شهرهای مازندران در تهدید تغییر کاربری اراضی کشاورزی قرار دارد اما در سایر استان‌ها به صورت نقطه‌ای است.

وی در پاسخ به این سئوال که نمونه‌هایی از همکاری برخی مسئولان را با سودجویان اراضی کشاورزی داریم و آیا با آنها برخورد می‌شود یا در حد صحبت است، به فارس گفت: این مشکلات را انکار نمی‌کنیم اما باید قبول کنیم که مسئولان ما در امور اراضی، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و قوه قضاییه با تمام توان به مبارزه با پدیده زمین‌خواری و تغییر کاربری اراضی برخاسته‌اند و شاهد اتفاقات خوشایندی نیز بوده‌ایم.

افشار ادامه داد: اگر شخصی تخلف کرد، بدون اغماض و با قاطعیت با او برخورد می‌شود و به دنبال این هستیم اگر مسئولانی نیز در این مورد ورود کردند با آنها برخورد کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اگر کشاورز بخواهد در زمین کشاورزی خود سرپناه، انبار و محلی برای فعالیت‌های کشاورزی بسازد، به او کمک می‌کنیم اما اگر بخواهد در اختیار دیگران بگذارد و از کشاورزی فاصله بگیرد، با او برخورد می‌کنیم.

این مسئول تأکید کرد: به دلیل اهمیتی که شالیزارها و برنج در امنیت غذایی کشور دارند، دستور دادیم که از این به بعد، هیچ‌گونه مجوز ساخت، پرورش اردک و ماهی نیز در این اراضی داده نشود.

* مجوز مرغداری در مازندران صادر نمی‌شود

وی خاطرنشان کرد: در سال جدید نیز، مجوز مرغداری در مازندران صادر نمی‌شود، زیرا به اندازه کافی ظرفیت در این بخش وجود داشته و پاسخگوی نیازها است.

افشار در بخش پایانی گفت‌وگو با خبرنگاران خبرگزاری‌های مازندران، اظهار کرد: از سال 92 تاکنون هیئت‌های نظارت بر اراضی کشاورزی تجدید ساختار شده و فعالیت خود را آغاز کردند که در این  رابطه نیز دو هزار نفر در کشور فقط بر واگذاری‌های گذشته نظارت می‌کنند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: از مجموع چهار میلیون هکتار زمین کشاورزی واگذار شده که در سالیان گذشته انجام شده بود، در یک و نیم سال گذشته بیش از 700 هزار هکتار آن مورد ارزیابی و نظارت قرار گرفت که از این تعداد، حدود 100 هزار هکتار به تعهدات خود عمل نکردند، 40 هزار هکتار خلع ید و بقیه نیز مشمول اخطار و امهال شدند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم در سال‌جاری نیز حدود 700 هزار هکتار دیگر مورد نظارت قرار بگیرند.

وی در پایان گفت: در 20 سال گذشته، 60 هزار هکتار مجوز تغییر کاربری اراضی صادر شده است که مجوزهای مربوط به اراضی شالیزاری و دشت‌ باید فسخ شوند.

  منبع/ فارس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اقتصادی
بازدید کد خبر: 265

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

آخرین اخبارانتخابات

حالت های رنگی